Žiri

Članovi žirija za bebi, I, II, III kategoriju, uporedni klavir SŠ i komplementarni klavir:

  1. spec. Greta Šećerkadić Ganović, Srednja muzička škola, Sarajevo
  2. Helena Davidović, MŠ “Mihajlo Vukdragović”, Šabac
  3. Predrag Šantek, Glazbena škola, Varaždin

Чланови жирија за беби, I, II, III категорију, упоредни клавир СШ и комплементарни клавир:

  1. спец. Грета Шећеркадић Гановић, Средња музичка школа, Сарајево
  2. Хелена Давидовић, МШ “Михајло Вукдраговиć”, Шабац
  3. Предраг Шантек, Глазбена школа, Вараждин
spec. Greta Šećerkadić Ganović

Greta Šećerkadić Ganović je Muzičku akademiju, odsek Klavir, završila na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde stiče zvanje specijaliste umetnosti – pijanista, u klasi prof. Jokut Mihailović. Za vreme studija nastupa na raznim muzičkim manifestacijama, festivalima, tv video snimcima, takmičenjima i koncertima sa zapaženim rezultatima.

Učestovala je na mnogim master klasovima širom zemlje i inostranstva kod vrlo eminentnih pijanista i pedagoga i ostavljala zapažene rezultate.

Svoj pedagoški rad počinje od 1985 god. do danas, gde radi u osnovnom i srednjem muzičkom obrazovanju kao profesor klavira. Sa svojim učenicima do sada osvaja preko stotinu nagrada na takmičenjima.

U periodu od 1997. do 2007. je bila istovremeno angažovana i kao Stručni saradnik na Muzičkoj akademiji Sarajevo i dobija Priznanje za desetogodišnji rad i razvoj u oblasti muzičkog obrazovanja. Uporedo od 1997. do 2001. deluje paralelno i na Pedagoškoj akademiji u Mostaru, a od 2011. do 2015. godine takođe u Osnovnoj muzičkoj školi Goražde i Muzičkoj školi I i II stupnja u Mostaru. Ovde se beleži veliki broj upisanih učenika na Muzičkoj akademiji.

U 2016. god. dobija Zahvalnicu za pedagoške uspehe od Ministarstva za obrazovanje i nauku Federacije Bosne i Hercegovine.

Aktivno učestvuje na izradi Plana i programa pri Ministarstvu obrazovanja, nauku i mlade Kantona Sarajevo, kao predstavnik srednjeg muzičkog obrazovanja iz predmeta Klavir,
Kamerna muzika i Korepeticija.

U 2018/2019 godini profesorica Šećerkadić – Ganović se istaknula sa titulom Nastavnik godine za Srednje muzičko obrazovanje Kantona Sarajevo.

Od 2018. deluje kao aktivni Predsjednik klavirskog aktiva pri Udruženju muzickih-glazbenih i baletskih pedagoga FBIH.

Već godinama je član žirija na mnogim internacionalnim pijanističkim takmičenjima. Sa učenicima ostvaruje velike rezultate, pobede i medalje kako na našim prostorima tako i u inostranstvu.

Helena Davidović

Helena Davidović je rođena u Subotici, gde je stekla  osnovno i srednje muzičko obrazovanje u klasama prof. Jelene Rukavine i prof.  Lajoša Bordaša. Visoko obrazovanje stiče na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi prof. Rite Кinke. Pedagoški rad započela je u Muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Novom Sadu, a od 1993. predaje klavir u Muzičkoj školi „Mihailo Vukdragović“ u Šapcu.

Aktivno učestvuje na majstorskim kursevima Rite Кinke, Jokut Mihailović, Arbo Valdme, Igora Lazka, Svetlane Bogino, Vladimira Ogarkova, Vjačeslava Daškovskog, Jurija Кota, Aleksandre Romanić, Arsena Čarkića, Aleksandra Serdara, Đorđa Milojkovića, Vladimira Cvijića, Zlate Maleš, Marije Sekelj, Aleksandra Đermanovića.

Razvoju muzičkog života Šapca doprinosi baveći se ne samo pedagoškim, već i kulturno-umetničkim i koncertnim delatnostima. U okviru dosadašnjeg rada sa kolegama iz muzičke škole osnovan je šabački „Barokni trio“ koji je radio pod mentorstvom prof. Miodraga Azanjca, a posle uspešnih nastupa trio se dalje usavršavao u klasi prof. Olivere Đurđević. Jedna je i od osnivača kamernog orkestra „Šabački solisti“.

U svom bogatom pedagoškom radu sa svojim učenicima postiže veoma zapažene rezultate na najznačajnijim takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Od međunarodnih treba izdvojiti nastupe učenika u Berlinu, Parizu, Rimu, Sofiji, Budimpešti. 

Muzička škola „Mihailo Vukdragović“ je organizator „Međunarodnog takmičenja mladih pijanista“ koje se ove godine održava po 28. put. Od samog početka Festivala prof. Helena Davidović se kao predsednik organizacionog odbora na čijem je čelu bila do 2013. godine, predano angažovala na njegovoj što boljoj organizaciji, unapređenju i osavremenjivanju. Deset godina je uspešno vodila klavirski odsek škole.

U toku svog višegodišnjeg pedagoškog rada učestvovala je kao član žirija na mnogim istaknutim takmičenjima: Republičko takmičenje za kamerne sastave 2003. i 2021. godine, a za klavir solo 2022. godine u Beogradu, 51. festival muzičkih i baletskih škola u Vršcu 2007. godine, klavirsko takmičenje „Slavenski“ Novi Sad, klavirsko takmičenje „Marko Tajčević“ u Lazarevacu, Muzički festival u Ubu, Festival pijanizma u Sremskoj Mitrovici, „Takmičenje mladih pijanista“ u Zrenjaninu, Međunarodno takmičenje pijanista „Fantast“ Bečej, Festival „Isidor Bajić“ Novi Sad, Međunarodno takmičenje „Davorin Jenko“ Beograd, XII Memorijal „Dušan Protić“ (MŠ “Lisinski“) Beograd, Internacionalno pijanističko takmičenje u Đevđeliji (Makedonija), Internacionalni festival muzike „Primavera“ Bijeljina (Bosna i Hercegovina), 23. federalno takmičenje u Sarajevu (BiH-onlajn), III internacionalni festival muzike „Skala“ Brčko (Distrikt BiH), Internacionalni festival muzike „Rhapsody“ Sarajevo (BiH), III Memorijal „Sanja Pavlović“ Aleksinac.

Zajednica muzičkih i baletskih škola Srbije dodeljuje joj Godišnju nagradu za višegodišnje svestrano delovanje u  obrazovanju mladih talenata za 2012. godinu.

Predrag Šantek

Predrag Šantek je nakon  završenog osnovnog i srednjeg muzičkog obrazovanja u Čakovcu i Varaždinu, diplomirao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Akademika Jurice Muraija. Kao stipendista Open Society Institut- a, usavršavao se i u Beču kod Leonida Brumberga, aktivno je učestvovao na seminarima radeći sa poznatim imenima evropskog pijanizma: Edith Picht-Axenfeld (Freiburg), Rudolf Kehrer (Beč), Sulamita Aronovsky (London), Arbo Valdma (Tallin), Walter Groppenberger (Graz), Naum Starkman (Moskva) i Laszlo Baranyay (Budimpešta).

Redovno nastupa u zemlji inostranstvu, kao solista, korepetitor, kao član i uz pratnju kamernih  sastava. Imao je čast sarađivati sa nizom eminentnih ansambala (Zagrebački solisti, Puhački orkestar Hrvatske vojske, Varaždinski katedralni orkestar…) i dirigenata (Mladen Jagušt, Vladimir Kranjčević, Pavle Dešpalj, Igor Gjadrov, Mladen Tarbuk, Anđelko Igrec).

Pedagoškim radom i korepeticijom bavi se od 2000. godine radeći u muzičkim školama u  Celju, Bjelovaru, Murskoj Soboti, kao i na čakovečkom odseku Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a trenutno u Varaždinu i Murskoj Soboti (Slovenija).  

Dobitnik je više priznanja Ministarstava obazovanja Hrvatske i Slovenije za istaknute pedagoške rezultate i svoju predanost u radu s učenicima. Učenici iz njegove klase, redovno nastavljaju studije na renomiranim Visokim učilištima u zemlji i inostranstvu: Muzičkim akademijama u Zagrebu, Ljubljani, Splitu, Osijeku, Novom Sadu, te na Université Paris-Sorbonne, MDW u Beču, Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Grazu i Mozarteumu, Salzburg.

Osim što redovno učestvuje u radu brojnih žirija na međunarodnim i državnim pijanističkim i kamernim takmičenjima, dugogodišnji je član Festivalskog žirija Varaždinskih baroknih večeri.

Članovi žirija za IV, V, VI, VII kategoriju i klavirski duo – sve kategorije:

  1. prof. emeritus Vladimir Krpan, Muzička Akademija Sveučilišta u Zagrebu
  2. dr Dejan Janković, Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci
  3. mr Dragomir Bratić, MŠ “Davorin Jenko”, Beograd

Чланови жирија за IV, V, VI, VII категорију и клавирски дуо – све категорије:

  1. проф. емеритус Владимир Крпан, Музичка Академија Свеучилишта у Загребу
  2. др Дејан Јанковић, Академија умјетности Универзитета у Бањој Луци
  3. мр Драгомир Братић, МШ “Даворин Jенко”, Београд
prof. emeritus Vladimir Krpan

Vladimir Krpan diplomirao je u klasi Svetislava Stančića na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, magistrirao je na Accademia di S. Cecilia u Rimu u klasi Carla Zecchija, studirao je kamernu muziku i klavir kod Guida Agostija u Rimu i Sieni, muzikologiju kod Luigija Ronge na Rimskom sveučilištu, usavršavao se kod Renza Silvestrija na Konzervatoriju di S. Cecilia u Rimu, a potom niz godina kod Artura Benedettija Michelangelija u Arezzu, Sieni, Bergamu i Luganu.

Dobitnik I nagrade na Jugoslovenskom takmičenju mladih umetnika 1959, započinje prvo nacionalnu a zatim – nakon nagrada na pijanističkim konkursima u Terniju, Vercelliju, Taormini i zlatne medalje Busoni takmičenja u Bolzanu te počasne diplome Accademia musicale Chigiana u Sieni za najbolji završni koncert majstorskog tečaja Artura Benedettija Michelangelija – međunarodnu karijeru, koja ga vodi u najveći broj evropskih zemalja, SAD, Rusiju, Bliski i Daleki istok, sve do Indije, Koreje i Tajlanda.

Dobitnik je niza strukovnih i društvenih priznanja: Nagrade Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (1966.), Josip Slavenski dnevnika Vjesnik (1971.), godišnja nagrada Vladimir Nazor (1974.), Zvono Lotrščak Večernjeg lista za najbolje koncerte zagrebačkih sezona (1974., 1975.), Orlando

Dubrovačkih ljetnih igara (1978.), Zlatna lira Saveza muzičkih umjetnika Jugoslavije (1979.), Vatroslav Lisinski Hrvatskog društva skladatelja (1980, 1995.), Nagrada grada Zagreba (1994.), Porin Hrvatske diskografske udruge za poseban doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi (2001.), Kantor dnevnika Vjesnik i Varaždinskih baroknih večeri za najbolju izvedbu djela J. S. Bacha (2004.), Nagrada za životno djelo Hrvatskoga društva glazbenih i plesnih pedagoga (2005.), Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo (2005.), Zlatno zvono Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (2008.), Nagrada Neven Festivala sv. Marka za izvedbu i snimku integralnog opusa sonata L. van Beethovena (2016.), priznanje Muzičke akademije u Zagrebu u povodu Dana Akademije za doprinos hrvatskoj klavirskoj pedagogiji (2018.), Nagrada Lovro pl. Matačić za životno djelo Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (2020.), Nagrada za životno djelo Ivan Filipović (2021.). Za zasluge u kulturi odlikovan je odličjem Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića predsjednika Republike Hrvatske i Prometejem predsjednika Republike Italije Carla Azzeglia Ciampija za visoka umjetnička dostignuća u kulturnoj suradnji među narodima.

Autor je televizijske serije Hrvatska glasovirska glazba u sedam jednosatnih epizoda, redaktor dela hrvatskih kompozitora te autor brojnih tekstova o muzici i muzičarima u hrvatskim i stranim stručnim časopisima i novinama. Autor je neobjavljene knjige o klavirskoj interpretaciji.

Snimio je nekoliko hiljada minuta solističke i kamerne muzike za radijske i televizijske stanice, realizovao 20 LP ploča i tridesetak kompaktnih diskova za razne diskografske kuće; odsvirao je hiljade koncerata, solistički, s orkestrima i Triom Orlando, kojega je član od njegova osnivanja 1985., zajedno s Tonkom Ninićem i Andrejom Petračem, te s Katarinom Krpan u klavirskom duu.

Vladimir Krpan osnivač je klavirskog odseka Visoke muzičke škole u Skopju (Makedonija), a od 1971. profesor je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u čijoj je klasi diplomirao najveći broj studenata u istoriji Muzičke akademije (uz S. Stančića), a tridesetak je završilo postdiplomske studije. Delovanje Vladimira Krpana okrenuto je unapređenju nastavnog plana i programa studija klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, s naglaskom na tehničkom, tonskom, pedalizacijskom i repertoarnom pomaku, kombinirajući najbolju tradiciju Stančićeve “Zagrebačke glasovirske škole” s bogatim nasljeđem talijanske pijanističke škole, osobito one A. B. Michelangelija. U jesen 2010. stekao je naslov professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu.

Njegovo umetničko delovanje okrenuto je podjednako hrvatskim kompozitorima starijeg i novijeg doba, upotpunjeno mnogim praizvedbama uglednih suvremenih autora te zabeleženo na mnogim nosačima zvuka i radijskim snimkama, Osnivač je i pokretač hrvatske i jugoslovenske EPTE (European Piano Teacher’s Association), Eptinog pijanističkog takmičenja za mlade u Osijeku, te Natjecanja Svetislav Stančić u Zagrebu za pijaniste do 30 godina starosti, u čast velikog utemeljitelja hrvatskog pijanizma.

Održava veliki broj majstorskih tečajeva u zemlji i inostranstvu (Italija, Slovenija, Srbija, Crna Gora, Španjolska, Njemačka, Makedonija, SAD, Koreja, Tajland, Francuska, Norveška, Austrija).

Član je žirija poznatih svetskih takmičenja, kao onog u Genevi, Dinu Lipatti i George Enescu u Bukureštu, Mozart u Salzburgu, Viotti u Vercelliju, F. Schubert u Grazu, Carlo Zecchi u Rimu, Edvard Grieg u Oslu, Svetislav Stančić i Lovro pl. Matačić u Zagrebu i dr.

Solistički ili kao solist s orkestrima nastupao je na velikim svetskim muzičkim festivalima u Stresi, Asconi, Montreuxu, Locarnu, Berlinu, Bratislavi, Bukureštu, Pragu, Utrechtu, Grazu, Temišvaru, Istambulu, Brnu, Marijanskim Laznima, Bangkoku, New Delhiju, Varšavi, Bombaju i Seoulu, Pyongyangu te u Sarajevu (SVEM), Ohridu, Splitu, Dubrovniku, Varaždinu, Osoru, Zadru i Zagrebu (MBZ) I sarađivao sa poznatim svetskim dirigentima.

Biografske jedinice o Vladimiru Krpanu nalaze se u poznatim leksikonima kao IBC, ABI, ME, LJM, Who‘s who (belgijski, nizozemski i hrvatski), Makedonska i Slovenska enciklopedija, Who’s who in Music, Who’s who in the World, International Who is who in Music, Who is who in Music Directory. Centro di Documentazione dell’ Istituto Arturo Benedetti Michelangeli di Brescia je u zajednici prvo sa Città di Montichiari (zavičaj Artura Benedettija Michelangelija), a potom s općinom S. Bernardo Rabbi (gdje je ABM proveo zadnjih dvadesetak godina života i rada), dodijelio Vladimiru Krpanu prvo srebrnu, a zatim – u povodu njegovih koncerata u Teatru Bonoris 2012., u prvostolnici San Bernarda Rabbi 2013. godine te 2016. u Verolanuovi (Brescia) – zlatnu plaketu sa sljedećim tekstom:

„Vladimiru Krpanu, koncertantu i pedagogu međunarodnog značaja, za njegov važni doprinos svijetu glazbe kao profinjenom interpretu koji je sretno spojio najbolju tradiciju hrvatske pijanističke škole s dragocjenim nasljeđem pijanističke umjetnosti Artura Benedettija Michelangelija.”

dr Dejan Janković

Dejan Janković rođen je 1989. godine u Mostaru. Nižu i srednju muzičku školu „Vlado Milošević“ u Banjoj Luci završio je 2008. godine u klasi prof. Biljane Jašić Radovanović. Diplomirao je 2012. godine na Akademiji umjetnosti u Banjoj Luci na smeru za klavir u klasi prof. Nevene Popović kao student generacije, a naredne godine završio master studije klavira na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u istoj klasi. Doktorske studije klavira završio je 2017. godine, pod mentorstvom prof. dr um. Vladimira Cvijića na FMU u Beogradu. Od akademske 2014/2015. godine zaposlen je na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci, gdje je trenutno u zvanju vanrednog profesora. Obavlja funkciju šefa katedre za klavir, harmoniku i gitaru, te funkciju akademskog koordinatora za međunarodnu razmjenu studenata i osoblja.

Učesnik je brojnih pijanističkih takmičenja u zemlji i inostranstvu, na kojima je osvojio značajne rezultate od kojih se posebno izdvajaju:

  • Prva nagrada i laureat u najstarijoj kategoriji Međunarodnog takmičenja Davorin Jenko u Beogradu (2014)
  • Finalista Pijanističkog konkursa dunavskih zemalja u Ulmu, gdje odlazi kao predstavnik FMU Beograd (2014)
  • Prva nagrada i laureat u najstarijoj kategoriji Međunarodnog takmičenja Banjalučki bijenale (2010, 2012)
  • Treća nagrada na Međunarodnom pijanističkom konkursu „F. Šopen“ u Rimu (2011)
  • Prva nagrada na Evropskom muzičkom takmičenju u Torinu (2010)
  • Prva nagrada i laureat u najstarijoj kategoriji Međunarodnogtakmičenja posvećenog stvaralaštvu F. Šopena u Tuzli (2010)

Grad Banja Luka mu 2013. godine dodeljuje nagradu “Banja Luka – mladima”, kao poseban vid priznanja za ostvarene rezultate u oblasti kulture i umjetnosti.

Održao je oko četrdeset solističkih koncerata i isto toliko kamernih resitala, i ostvario brojne nastupe širom Bosne i Hercegovine i Srbije, kao i u Hrvatskoj, Sloveniji, Italiji, Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj i Španiji. Svirao je više puta kao solista sa orkestrom Akademije umjetnosti u Banjoj Luci, Orkestrom „Ban Svetislav Tisa Milosavljević“, sa Banjalučkom filharmonijom i Niškim simfonijskim orkestrom. Učestvovao je na brojnim muzičkim festivalima u zemlji i inostranstvu. Bio je član žirija nekoliko pijanističkih takmičenja u regionu, a više puta je držao i stručne seminare u Republici Srpskoj i Srbiji.

mr Dragomir Bratić

Dragomir Bratić, diplomirao je na katedri za klavir i magistrirao na katedri za kamernu muziku (smer:klavirski duo) na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasama Ninoslava Živkovića i Zorice Ćetković. Usavršavao se na majstorskim kursevima: Arba Valdme, Igora Laska, Pavela Nersesjana, Natalije Trul. Profesor je klavira u Muzičkoj školi “Davorin Jenko” u Beogradu.

Član je Udruženja muzičkih umetnika Srbije od 2005. godine. Direktor je Republičkog takmičenja učenika muzičkih i baletskih škola Srbije od 2011-2020. godine. Predsednik je klavirske sekcije Beograda od oktobra 2015. godine.

Održao je veliki broj predavanja i seminara širom Evrope (Srbija, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Hrvatska, Italija, Poljska, Češka, Mađarska, Velika Britanija).

Po originalnosti pristupa radu sa decom spada u red najtalentovanijih klavirskih pedagoga. Dobitnik je brojnih priznanja za svoj pedagoški rad u zemlji i inostranstvu. Autor je brojnih uglednih časova sa akcentom na individualni pristup rešavanju problema u muzičkom izvođaštvu.

Njagovi učenici su svirali u svim prestižnim salama Srbije i u najpoznatijim koncertnim dvoranama u inostranstvu (Кarnegi hol u Njujorku, Muzikferajn u Beču, Hamburgu, Drezdenu, Tbilisiju, Pragu, Bolonji, Stokholmu…).

Učenici profesora Bratića su do sada osvojili preko 720 prvih i specijalnih nagrada (laureata) na domaćim takmičenjima i takmičenjima u Italiji, Sloveniji, Francuskoj, Bosni i Hercegovini, Rumuniji, Švedskoj, Češkoj, Mađarskoj, Americi, Gruziji, Slovačkoj, Nemačkoj i Austriji.

Član je žirija na skoro svim domaćim takmičenjima i na međunarodnim takmičenjima u Sloveniji, Italiji, Češkoj, Mađarskoj, Francuskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Gruziji, Austriji, Nemačkoj i Poljskoj.

Intenzivno koncertira u BG klavirskom duu sa Marijom Gođevac sa kojom je osvojio prve nagrade na takmičenjima u Beču, Budimpešti i Moskvi. Zvanični je klavirski saradnik dečjeg hora Radio televije Srbije „Кolibri“.

Na poziv Ministarstva prosvete i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja učestvovao je u izradi novih planova nastave i učenja za osnovnu i srednju školu za glavni predmet klavir. Autor je udžbenika Muzička kultura za prvi razred osnovne škole u izdanju BIGZ-a.

Član je sektorskog veća za umetnost i humanističke nauke pri Agenciji za nacionalni okvir kvalifikacija od 2018. godine.

Po izboru izdavačke kuće КLET izašao je u Leksikonu 1000 najuspešnijih srpskih stvaralaca u preduniverzitetskom obrazovanju.